בשנים האחרונות, התפשט טרנד חדש בחברה המודרנית שהתקרא “בלאק קיוב” או בעברית – “החרות השחורה”. זהו תופעה ששינתה את הדרך בה אנשים חושבים, מרגישים ונהגים, והביאה לשיחות מרתקות וחשובות על הזהות, העוצמה השחורה, המעמד החברתי והכללי, ועוד.

מובנים את הבלאק קיוב

המונח “בלאק קיוב” מקורו ברשתות החברתיות ופורץ דרכו אל השטח הציבילי לראשונה בשנת 2020 לאחר מותו של ג’ורג’ פלויד, גבר אפרו-אמריקאי, תחת מנהל השוטרים דרך הלב במיניאפוליס. הווידאו המסתובב של האירוע, בו נראה את פלויד מספר פעמים מציע התנגדות פיזית קלה, כלשונה של נשימה קשה וכן סבל ממנועם השליטה של השוטרים, הכלה למעשה את החיים ממנו.

התפרצות העצבות האפרו-אמריקאית נמשכה לשניות מינויים ובעצם הובילה לתנופת מזג האוויר בערים רבות בארצות הברית וברחבי העולם. ממשחקי הכדורגל המקצועיים ועד לפורומים האקדמאיים, כולם היו מדברים על הפליטה המוצלחת ממציאות היומיום לרגע, ועוסקים בשאלות הכואבות שהתפשטו מכאן. נושאי המחאה האפרו-אמריקאית, הרקע ההיסטורי שמשמש רקע להם וההשלטות המותרת הממשיכה עד היום – הפכו לנושאים פומביים נפוצים.

השפעה על החשיבה והתנהגות

הטרנד הוא לא רק תופעה פומבית, אלא גם חוויתית. המושג “בלאק קיוב” משקף רגשות של כעס, אכזבה, חרדה ותקווה לשינוי. הוא גורם לאנשים להתעורר מהשגרה היומיומית ולהתייחס לקיומם האישי ולקיומם של אחרים מנקודת מבט שונה. הטרנד הוא כלי למחאה, להחמרת דעות ולשינוי.

פורץ הבלאק קיוב אף משפיע על החשיבה החברתית והפוליטית. התקוממות החברתית שפרצה על רקע ההרוגים בידי כוחות השוטרים והדיווחים הממוקדים בתקשורת החברתית על האלימות נגד האפרו-אמריקאים – הקלעה פתאומית את השאלות המרכזיות בחברות המערביות: האם כוחות השוטרים פועלים בצורה יסודית וכדאית? האם כל אזרח נמדד על פי הצבע של עורו? ומה נכון לעשות על מנת לשנות את מציאות האלימות המבוססת על אפליית צבע העור?

מעבר מהפרוטסטים לשיחות מורכבות

התפרצות הבלאק קיוב לא הגבירה רק את המחאה החברתית, אלא גם הביאה לשינויים בתחום התרבות, האמנות והפוליטיקה. אמנים מהעולם האפרו-אמריקאי, ולא רק, מציגים יצירות המשקפות את הקריאה לשינוי ולהתעוררות. חלקם בוחרים בתיאטרון וקולנוע, וחלקם באמצעות מוסיקה, פיסול וציור. התרבות השחורה משפיעה למעשה על כלל התרבות הפופולרית, הפוליטיקה והסגנון הפרסונלי.

בזמן שבו התפרצות הבלאק קיוב משנה את תפקידם של פערי הגיל, הרקע החברתי והשימוש באמצעי התקשורת החברתית, חשוב לזכור כי זו גם הזדמנות ללמידה ולהבנה. השיחות הפומביות והפרטיות מתקדמות ומתרחבות, ועל החברה לשאול את עצמה שאלות חשובות על הערכים, השוויון והצדק.

מסקרנים לפעורים

בסופו של דבר, הבלאק קיוב הוא תופעה חברתית עשירה, מגוונת ומסקרנת. הוא מרגש, מעצים ומשנה את התפיסה שלנו על העולם, החברה ואת עצמנו. כאשר אנו נכנסים לתוך השיחה על החיים השחורים והמציאות המוגזמת על פי השטחים הגיאוגרפיים, אנו מתבוננים במציאות מורכבת, חשובה ומגוונת שמחייבת את תשומת הלב והשינוי.

By admin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *